22 Ocak 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Tohum toprağa, engelli topluma emanettir
   Bu haber 1207 kez okunmuştur.
03 Aralık 2021 Cuma 08:30:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün. Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı M. Emin Erkoç'la gazetemiz yazı işleri Müdürü Ahmet Kala güzel bir röportaj yaptı. Erkoç, tohumun toprağa, engellinin topluma emanet olduğunu ifade etti.

AHMET KALA: ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE İŞ İMKANI SAĞLANIYOR MU?

Mehmet Emin Erkoç: Engelliler olarak çalışmak üretmek kazanmak istiyoruz. İş bulmakta çok zorlanıyoruz. Bu nedenle sorunlarımızın başında istihdam geliyor. Halbuki Engellinin tek başına kimsenin yardımı olmadan yapabileceği bir çok iş var ve bu İşlerde Engelsiz çalışanlardan Engelli kardeşlerim daha başarılı olmaktadırlar. Bunu engelli çalıştıran işverenlere sorabilirler.

 

AHMET KALA:ULAŞABİLMEK VE ERİŞEBİLMEK EN ÇOK SIKINTI YAŞADIĞIMIZ PROBLEMLER NELERDİR?

Mehmet Emin Erkoç: Belediyemiz son dönemde bu konuda güzel çalışmalara imza attı ama yeterlimi tam anlamıyla yeterli diyemeyiz şehir merkezimizde sorunlar çözülmüş olsa da onu da vatandaşlarımız işgal ediyor engelli rampalarının önüne araç park etmeler engelli araç park yerlerine araç park etmeler görme engelli yürüme bantlarının önünü malzeme koyarak kapatmalar vb.kenar mahallelerimize gelince durum pekte iyi sayılmaz. Engellilere uygun ne kaldırım nede yürüme bandı mevcut bu konuda yetkililerimizden biraz daha duyarlı olmalarını bekliyoruz . Şunu unutmamak lazım Engellilerinde sağlıklı insanlar gibi ihtiyaçları var alışveriş yapmak sinemaya lavaboya gitmek para yatırıp çekebilmek vb.

AHMET KALA: TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA ENGELLİLER İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA VAR MI?

Mehmet Emin Erkoç:Engellerimize uygun bırak özel toplu taşıma araçlarını kamu kurumlarımızda dahi bir tek araç mevcut değil. Engelli kardeşlerimin rahatlıkla aracısız görüşebildiği derdini anlatabildiği Engelli Dostu belediye başkanımızdan da ricamız var öncelikle engellerimize uygun kaldırım çalışmalarına merkezde olduğu gibi en azından Nüfus yoğun mahallerimizde hız verilmesi,belediyemize engellilere uygun bir toplu taşıma aracının temin edilmesi birde görme Engellilerimiz için Atatürk Bulvarı imam hatip kavşağı ve dört yol değimiz trafik lambalarına sesli sinyalizasyon sisteminin kurulması bu taleplerimiz aslında büyük şehir olmanın da bir gereği.

 

AHMET KALA: VATANDAŞLARIN SİZLERE YAKLAŞIMLARI NASIL?

Mehmet Emin Erkoç:Vatandaşlarımızın Bizlere Engellilere bakış açısı bundan 10-15 sene öncesine göre çok çok iyi.  Vatandaşlarımız Engellerimize yardım etmek istiyorlar ama tam manasıyla nasıl yardım edebileceklerini bilemiyorlar. Buda bazen  yardım ederken farkında olmadan daha kırıcı olmalarına sebep olabiliyor. Benim vatandaşlarımızdan ricam kesinlikle Engellilere acıyarak bakmayın. Onun yapabileceği işleri elinden alıp yapmaya kalkmayın. Sende başarabilirsin, sen daha iyisini yaparsın maşallah. On parmağında on marifet gibi telkinlerde bulunun.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net