29 Eylül 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
DUMAN, ÇİFTÇİ TV'DE
   Bu haber 1606 kez okunmuştur.
01 Haziran 2020 Pazartesi 17:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Öz Osmanlı Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman, hemşerimiz İkbal Gürpınar'ın sunduğu Çiftçi TV programına katıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Sulakyurt'un çeşitli köylerinde çekimlere katılan Öz Osmanlı Tarım İşletme Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi İsmet Duman,  Kırıkkale çiftçisi hakkında genel bir değerlendirme yaptı.  Kırıkkale'ye gelerek çiftçinin sorunlarına ve faaliyetlerine değinen hemşerimiz İkbal Gürpınar'a teşekkür ederek sözlerine başlayan Duman, "Kırıkkale'nin gelişmesi ve büyümesi için mutlaka tarımın ön plana çıkması gerektiğini söyledi. Tarımın önemine değinen Duman, Tarım sektörü, Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde çok önemli görevler üstlenmiş ve bu görevini günümüze kadar sürdürmüştür. Gelişmiş ülkeler tarım sektörlerini gelişmekte olan ülkelere karşı her zaman daha fazla oranda korumuştur. Bunun nedeni, tarımsal nüfusa diğer sektörlerdekine yakın bir tutarda gelir sağlayarak, tarımsal nüfustaki düşüşü engellemek olarak açıklanmaktadır. Bu doğrultuda gelişmiş ülkelerdeki desteklemeler,Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarım anlaşmasıyla, tarımsal ürünler üzerindeki ticareti bozucu etkisi olan doğrudan desteklemelerin kaldırılmasına kadar, ürün fiyatlarına müdahaleler yoluyla sağlanmıştır."

 

TARIM HER ZAMAN DESTEKLENMELİ

Tarım sektörü neden desteklenir? sorusuna ise Duman, "Tarımsal üretim doğa koşullarına bağlı olduğu için risk ve belirsizlik yüksektir, Tarımsal ürünlerin arz ve talep esneklikleri düşüktür. Bu ürünlerin arzında ya da talebinde artış ya da azalış şeklindeki küçük bir değişiklik, fiyatlarında büyük dalgalanmalara neden olmaktadır. Tarımsal üretim dönemleri diğer sektörlere kıyasla daha uzundur ve belirli zamanlarda yoğunlaşmaktadır. Tarımsal üretim zaman aldığı için sermaye üretim hızı düşük kalmaktadır. Diğer sektörlere göre kullanılan birim kaynak başına getirisi çok düşüktür. Tarımsal ürünlerin depolanması ve muhafazası ancak belirli koşullarda yapılabilmektedir. Tarım ,toplumun beslenmesi için stratejik öneme sahiptir.  Bizim gibi gelişme yolundaki ülkelerde ise tarımın önemi bir kat daha fazladır. Tarım sadece sektörü değil, ürettiği temel ürünler nedeniyle tüm ülkeyi doğrudan etkilemektedir. Bugün 80  nüfusumuzun beslenme ihtiyacını karşılayarak nesillerin devam etmesini sağlaması nedeniyle çok önemli bir konumdadır. Diğer yandan ülke ekonomisine ve istihdama da büyük katkı sağlamaktadır."

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Ahmet Kankal
Şevket ÖZSOY
Başar Özdemir
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net