29 Eylül 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Minik orman öksüz kaldı
   Bu haber 3793 kez okunmuştur.
20 Haziran 2019 Perşembe 08:39:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Etiler Mahallesinde 5 dönüm boş araziyi tamamen kendi imkanlarıyla adeta mini bir ormana çeviren Dursun Coşgun yakalandığı hastalık sonucu yaşamını yitirdi. Coşgun’un ölümü tüm mahallede büyük üzüntü yarattı. Mahalle sakinleri Coşgun’un yıllarca çalışıp çabalayıp meydana getirdiği ormanın şimdi öksüz kaldığını belirterek buraya sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Coşgun’la birlikte çalışan Hacı Kaya ise buraya rahmetlinin adının verilerek korunması gerektiğini söyledi.

BOŞ ARAZİYİ ORMANA ÇEVİRDİ

Kırıkkale’nin Etiler Mahallesinde emekli bankacı Dursun Coşgun mahalledeki boş bir araziye yıllar önce birkaç fidan dikti. Aradan geçen zaman içinde fidan sayısını arttırarak diktiği fidanların sulaması ve bakımını aralıksız sürdürdü. Diktiği fidanların sayısını her geçen zaman arttırarak çevresini çalı fidanları ile çevirdi. Zamanının büyük bölümünü buraya ayırmaya başlayan emekli bankacı Dursun Coşgun ağaçların büyümeye başlaması ve bakımının ağırlaşması üzerine birkaç defe belediyeden yardım istedi. Ancak olumsuz cevap alınca kendi imkanı ile alanı adeta korumaya alarak ağaç sayısını sürekli arttırdı.

 

YILLARCA ÇALIŞTI ORMAN YAPTI

Dursun Coşgun her yıl ağaç sayısı artan alanı adeta kendi arazisi gibi korumaya alarak sulaması başta olmak üzere ağaçların korunması ve bakımını da usanıp bıkmadan sürdürdü. Bu arada ağaçların başkaları tarafından kırılıp kurumasınada izin vermedi. Bu zaman içerisinde kendisine yardımcı olan mahalle sakini Hacı Kaya’nın anlattıklarına göre Dursun Coşgun burasıyla ilgili zaman zaman insanlarla karakolluk bile oldu. Burada piknik yapmak isteyen mahalle sakinlerine yeşili ve ağaçları korumaları şartıyla izin verdi. Aksi halde alana kimsenin girmesine müsaade etmedi

 

MİNİK ORMAN ŞİMDİ ÖKSÜZ KALDI

Dursun Coşgun yaklaşık 20 yıl çalışıp çabalayarak adeta küçük bir orman sahasına çevirdiği alana adeta gözü gibi sahip çıkarak tam bir sayfiye alanı haline getirdi. Yüzlerce ağacın bakımı, sulanması ve çevresinin düzenlenmesini bıkmadan usanmadan yapan Coşgun son birkaç ay içinde rahatsızlandı. Rahatsızlığı devam eden Coşgun hastaneye kaldırıldı. Doktorların kesin bir tanı koyamadığı Dursun Coşgun yaklaşık 45 gün sonra önceki gün vefat etti. Coşgun’un vefatı kendisin tanıyan tanımayan tüm mahalle sakinlerini adeta yasa boğdu.

 

ADI BU ORMANA VERİLEREK YAŞATILMALI

Yıllarca çalışıp çabalayıp imkansızlıklara rağmen boş bir araziyi mini bir ormana çeviren ve mahalleye güzel bir sayfiye alanı kazandıran Dursun Coşgun’un cenazesi önceki gün mahalledeki camide kılınan namazdan sonra Yeni Mahalle mezarlığında defnedildi. Mahallede prensipleri ve hayvana ve yeşile olan sevdası ile tanınan Dursun Coşgun ile birlikte mini ormanın oluşmasına katkı sağlayan ve Coşgun gibi bu alanda gönüllü çalışan Hacı Kaya bu alanın minik bir ormana dönüşmesi sürecinde yaşananların tam bir roman olacağını belirterek Dursun Coşgun un tam bir doğa aşağı insan sevdalısı biri olduğunu buraya gözü gibi bakıp koruduğunu söyledi. Hatta birçok defa bazı insanlarla kavgaya varan tartışma bile yaptığını bir çok kişiyle karakolluk olduğunu da anlatan Kaya şimdi buranın öksüz kaldığını korunmadığı için harap olup yok olacağını belirterek belediyenin buraya sahip çıkmasını istedi.

 

MAHALLE SAKİNLERİ DE AYNI GÖRÜŞTE

Mahalle sakinlerinin de aynı görüşte olduğunu hatta buraya Dursun Coşgun’un isminin verilerek parka dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın bu alana gelip bir inceleme yapmasını isteyen mahalle sakinleri ise mahalleye güzel bir sayfiye alanı oluştuğunu hatta tüm Kırıkkalelilerin buradan istediği gibi yararlanabileceğini belirterek park bahçeler müdürlüğünün burayı korumaya alarak değerlendirmesini istediler. 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Ahmet Kankal
Şevket ÖZSOY
Başar Özdemir
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net