21 Eylül 2019 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Halkın Üniversitesi Halk Kütüphaneleri
   Bu haber 2565 kez okunmuştur.
02 Nisan 2014 Çarşamba 18:00:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Bilgiyle kucaklaşmak, milli kültür mirasımızı yaşatmak, kültür değerlerini toplumun yararına sunmak, bilgili ve kültürlü olmak ve insanın kendisini yetiştirmesi için kurulan hazineler olan kütüphanelerin öneminin bir kez daha dile getirdiği 50. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri Kültür Merkezinde düzenlenen programla başladı.

TOPLUMSAL GELİŞME

Kütüphaneler Haftası programında bilgiyi yakalamanın en önemli aracı olan kitaplarla buluşma noktasının kütüphaneler olduğunu söyleyen Kırıkkale Valisi Ali Kolat, kitapların ve kütüphanelerin kişisel ve toplumsal alandaki gelişmede yadsınamaz bir rolünün olduğunu kaydetti. Geçmişini bilmeyen bir milletin geleceğini kuramayacağını ifade eden KOlat " Türk tarihine ait eserler geçmişimizde kütüphanelere büyük önem verildiğini ortaya koyuyor" dedi.

 

AİLELER YÖNLENDİRMELİ

Kolat; "Milletlerin eğitime verdikleri önem ölçüsünde yükselir ve geleceğe daha güvenle bakarlar. Bizlere Türk Milletinin değerlerini öğretmek ve korumak için büyük görev düşüyor. Bu nedenle Kütüphanelerin tüm kesimlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekir. Başlatılan okuma seferberliklerinde kitap ve okuma seferberlikleri de birlikte başlatılmalı. Kitap okuma konusunda çocuklarımızı da aileler olarak yönlendirmeliyiz."

 

NESİLDEN NESİLE AKTARIYOR

İl Kültür Müdürü Zeliha Atay ise yaptığı konuşmada "Kültür insan topluluğunun nesilden nesile aktardığı inanç, bilgi ve uygulamalarını ifade eder. Kültürü oluşturan öğeler arasında dil, din, örf, adet, tarih başta gelir. Atatürk'ün "Uygun ve kapsamlı bir milli eğitim için memleketin önemli merkezlerinde modern kütüphaneler kurulmalıdır sözüyle kütüphanelerin oynadığı rolü çok iyi görmüştür. Bugün dünyayı nasıl insansız düşünemezsek, insanı da kitapsız düşünemeyiz. Halkın kitaplara karşılıksız olarak ulaşabildiği, okuyup inceleme fırsatı bulabildiği mekanlar ise halk kütüphaneleridir" dedi.

 

SERGİ BEĞENİ TOPLADI

Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladıkları programa geçildi. Daha sonra ise Kırıkkale’de en çok kitap okuyan kitapseverlere ödülleri verildi ve kitap sergisi gezildi.

Kültür Merkezi sergi salonunda Kütüphane Haftası buyunca kitapseverlerin beğenisine sunulacak olan serginin açılışını Vali Ali Kolat ve yetkili bürokratlar gerçekleştirdi. Zengin kitap çeşitleriyle misafirlerin beğenisini toplayan sergide Atatürk ile ilgili kitaplar daha ilgi topladı. Sergiyi görmek isteyen Kırıkkaleliler hafta boyunca Kültür Merkezi Sergi Salonundaki kitapları inceleme fırsatı bulabilecekler.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Şuayip Bütün
Mehmet ERKOÇ
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Eylül 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net