06 Aralık 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Tarihin Bilinmeyenleri
   Bu haber 17151 kez okunmuştur.
20 Mart 2014 Perşembe 08:32:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kırıkkale Üniversitesi Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Topluluğu Editör ve Yazar Selman Kayabaşı ile ‘Türkiye’nin Yakın Siyasi Tarihinin Bilinmeyenleri’ konulu konferans ve imza günü düzenledi.

İYİ BİR MATEMATİKÇİ

Tarihe bir mühendis edasıyla bakmak gerektiğini dile getiren Selman Kayabaşı “Her zaman dediğim ve adlandırdığım gibi kurmay tarihçilik tarihi gerçekleriyle bilmek, araştırmak ve geleceğe dönük tavrını almak konularında en etkili yöntemdir. Bir insan geçmişinden ders alır ve üstüne birşeyler koyarak geleceğine tez ve antitez oluşturur. İyi bir tarihçi aynı zamanda iyi bir matematikçi, istatistikçi ve iyi bir muhasebeci olmalıdır.” dedi.

 

PARLAK DÖNEMİNE AİT

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geçmişine baktığımız zaman köklü bir imparatorluğa dayanıyor olmasının yararları olduğu gibi ülkenin geleceğine dair gizli planlar yapılmasında da sebep olduğunu vurgulayan Kayabaşı “Bunun yanı sıra halkımızın bazı olayları araştırmamasından dolayı tarihin sadece belli başlı olayları akılda kalmış, bazıları ise silinip gitmiştir. Osmanlı Devleti’nin ilk on padişahını aramızdan birçoğumuz karışık da olsa sayarız.  Bu padişahlar ülkenin parlak dönemlerine ait padişahlardır. Burada asıl şuna değinmek istiyorum. Bir ülkenin tarihi sadece o ülkenin imparatorluğunun parlak dönemine ait olan kısmı değildir. Bir ülkenin tarihi bir bütün olarak ele alınıp incelenmelidir.” dedi.

 

HER ŞEY GÖZ ÖNÜNDE

Günümüzdeki büyük ülkelere baktığımız zaman bu ülkelerin kendi çıkar ve menfaatleri açısında diğer ülkeleri kullanıp sömürdüğünün tüm dünya tarafından bilindiğini söyleyen Kayabaşı, “Bu adeta güçlü ve pasif ülke olaylarına dönmüştür. Dönemimizin süper gücü haline gelmiş olan Amerika Birleşik Devletleri’nin geçmişi olmayan bir ülke olması ama bu denli hızlı büyümesi konusu dikkatimizi herzaman çekmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nin Afrika’dan sağladığı köle ticareti ham madde ve doğal kaynaklar konusunda geçmişten günümüze yaptığı herşey göz önünde bulundurulursa ve ortalama bir tazminat ödenmesi gerekirse bu rakam dudak uçuklatacak şekildedir. diye konuştu.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Aralık 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net