Uzm.Dr. Rasim Doğan
İç Hastalıkları
Hilal Hastanesi

HİPOTROİDİ (TİROİD YETERSİZLİĞİ) NELERE YOL AÇAR?

24 Ekim 2011 Pazartesi

Bu yazı 29592 defa okunmuştur.

AZ ÇALIŞAN TİROİD ÇOCUKSUZ BIRAKIYOR
Hipotiroidi, tiroid bezinin yavaş çalışması sonucu tiroid hormon üretiminin azalmasıyla ortaya çıkıyor. Bu hastalık, vücudu tepeden tırnağa etkiliyor. Türkiye´de hipotiroidinin sıklığıyla ilgili net bilgi olmasa da, hipotiroidi görülme oranının yüzde 5´lere ulaştığı, bu oranın kadınlarda daha da arttığı biliniyor. Kırıkkale Hilal Tıp merkezi ´nden İç hastalıkları Hastalıkları Uzm.Dr. Rasim Doğan Hipotiroidinin ön aşaması denilebilecek olan ve laboratuvar bulgularında test sonuçlarının olumsuzlaşmaya başladığı ilk dönemin, özellikle 50 yaş üstü kadınlarda yüzde 10 - 20 oranında görülebildiğine dikkati çekiyor. Hipotiroidinin en sık görülme nedenleri arasında; haşimoto hastalığı, cerrahi olarak tiroidin çıkarılmış olması, lohusalık sonrası görülen hipotiroidi, iyot eksikliği, radyoaktif iyot tedavisi, ve bazı ilaçların kullanımı geliyor. Hastalığın tanısının oldukça kolay olduğunu, kan testleri ile tiroid hormon düzeyine bakılarak tanı konulabileceğini anlatan Uzm.Dr.Rasim Doğan"Hastalığın nedenini belirlemek için de başka kan tahlileri, ultrasonografî gibi yöntemlere başvuruyoruz. Tedavi eksik olan tiroid hormonunun hastaya tablet olarak verilmesi şeklinde yapılıyor" diyor. En sık rastlanan belirtileri arasında şunları sayıyor: Yorgunluk, halsizlik, soğuğa tahammülsüzlük, mutsuzluk, isteksizlik, kilo artışı, kabızlık, saç dökülmesi, kas ve eklem ağrıları, ses kalınlaşması, adet düzensizlikleri. Kalbin ritmini bozuyor: Hipotiroidinin başlangıç döneminde tansiyon yükselmesi (özellikle küçük tansiyon), kalp hızında azalma görülebilirken ileri dönemlerde kalp ritm bozuklukları, kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları da ortaya çıkabiliyor.

Kabızlık yapıyor: Özellikle kabızlık sık görülüyor. Ancak şişkinlik, hazımsızlık da görülen yakınmalar arasında yer alıyor.

Böbrekler suyu atamıyor: Böbreğin vücuttaki suyu atması yavaşlıyor ve ödem oluşuyor. Aynca toksik maddelerin vücuttan atılması da zorlaşabiliyor.

Uykuda solunum duruyor: Özellikle tedavi edilmemiş, ilerlemiş hipotiroidik hastalarda solunum yavaşlıyor, derinliği azalıyor ve normalde kanda oksijen azalmasına ya da karbondioksit yükselmesine verilen etkin cevap bozuluyor.

Kas krampları ve güçsüzlük: Kas ve iskelet sistemi hipotiroididen oldukça fazla etkileniyor. Kas krampları, kas güçsüzlüğü bazen ilk bulgular olabiliyor.

Cilt kuruyor, kalınlaşıyor, kaşınıyor: Cilt kuruması, geçmeyen kaşıntılar, ciltte kalınlaşma görülüyor. İleri dönemlerde ise karoten maddesinin birikimi sonucu ciltte sararma ortaya çıkabiliyor.

ZİHİNSEL GERGİNLİK Hipotirodi sperm üretimini bozuyor: Hipotiroidi östrojen oluşumunda dolayısıyla da kadında yumurtlamayı sağlayan diğer hormonların salgılanmasında bozukluğa yol açabiliyor ve sonuçta sağlıklı yumurtlamanın olmadığı adetler oluşuyor. Erkeklerde ise sperm üretimi ve kalitesi bozulabiliyor. Erkek ve kadındaki bu da kısırlığa yol açabiliyor.

Çocuklarda büyümeye engel oluyor: Hipotiroidi varlığı bebek ve çocuklarda gelişme geriliğine yol açıyor. Aynca tiroid hormonları beyin gelişiminde çok önemli olduğundan bu hormonların eksikliği zihinsel gerilik, anlama güçlüğü, geç öğrenme durumlarına neden olabiliyor.

Metabolizmayı yavaşlatıyor: Metabolizmanın yavaşlaması sonucu enerji üretiminin azalması, hipotiroidinin yarattığı kansızlığın olması üşümeye yol açıyor.

Kötü kolesterolü yükseltiyor: Kan kolesterol düzeyi hipotıroidi de artıyor. LDL kolesterolün artması damar hastalıklarına zemin hazırlıyor, koroner kalp hastalığı oluşumunu artırıyor, kalp krizini tetikliyor.

Şişmanlığa yol açıyor: Hipotiroidi metabolizmayı yavaşlatması ve hastaların, yorgunluk, halsizlik, kas ağrıları gibi nedenlerle aktiviterinin azalması sonucunda kilo artışı olabiliyor.

Bu kadar hastalıklara yol açabilen, Tiroid yetersizliğinin tedavisi ve takibi çok önemlidir. Sağlıklı Günler dilerim. Uzm.Dr.Rasim DOĞAN dahilye@hilalhastanesi.com
 
DOKTORUN DİĞER YAZILARI
DİĞER DOKTORLARIMIZ
Dr. Alparslan Yiğit
Pratisyen Hekim

Dr. Yaşar Peker
Pratisyen Hekim

Dyt. Yeşim Erkut
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Op. Dr. Türkan DİKİCİ
Kadın Doğum Uzmanı

Op.Dr. Abdullah Çime
Genel Cerrahi Endoskopi

Op.Dr. Kenan Dedeoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji

Op.Dr.Abdulkadir YANARTAŞ
Kadın Doğum

Op.Dr.Alpaslan AKKURT
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı alpaslanakkurt@

Op.Dr.Ertuğrul GENÇ
Genel Cerrahi Uzmanı

Op.Dr.Halil DİNÇER
Genel Cerrahi Uzmanı

Op.Dr.Nihat ALTINEL
Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Op.Dr.Yusuf ALTAN
Üroloji Uzmanı

Prof.Dr. Ahmet Fuat Peker
üroloji - Androloji

Uzm. Dr. Ali Bilgili
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Numan Meral
Göğüs Hastalıkları

Uzm.Dr. Erol Eraydın
Radyoloji

Uzm.Dr. M.Emin Tunca
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm.Dr. Rasim Doğan
İç Hastalıkları

Uzm.Dr. Ümran Özlük
Mikrobiyoloji

Uzm.Dr. Özlem ERTÜRK
Nöroloji

Uzm.Dr.Metin TAHHAN
Göğüs Hastalıkları Bölümü

İrem Nur Özer
Psikolog

Yıldız Babadağ
Anestezi ve Reanimasyon Bölümü

Şeyda UZUN
Diyet

Kalehaber.net 2011 - Tasarım ve kodlama kergisi